Adopcja psa ze schroniska – jak się przygotować?

Jeśli szukacie informacji jak się przygotować na adopcję psa ze schroniska – cieszymy się ogromnie! Mamy nadzieję, że jakaś schroniskowa bieda wkrótce trafi do Waszego kochającego domu. Tymczasem przeczytajcie, gdzie adoptować psa, jakie trzeba spełnić warunki i w ogóle, ile to kosztuje.

Gdzie adoptować psa?

Macie warunki i otwarte serca na adopcję nowego członka rodziny, ale…nie wiecie, gdzie to zrobić? Spokojnie – na dom czeka mnóstwo psiaków w rozmaitych miejscach:

  • Schronisko dla zwierząt – możecie adoptować psa z dowolnego schroniska, nie tylko tego, należącego do Waszej gminy*.
  • Domy tymczasowe – to inicjatywy, w których prywatne osoby dają psiakom dach nad głową, aby nauczyć je życia z człowiekiem i szukać domu stałego.
  • Fundacje dla zwierząt – organizacje ratujące psiaki przed bezdomnością i poszukującego im kochających właścicieli.
  • Media społecznościowe – istnieją grupy np. Adopcja Psów na Facebooku, w których publikowane są ogłoszenia o pieskach szukających domu.
  • Hodowle – bywa, że pupil z danego miotu nie spełnia rygorystycznych wymogów rasy, więc właściciel hodowli oddaje pieska do adopcji.

Choć omawiamy punkt pierwszy, czyli adopcję psa ze schroniska, niektóre z zasad są uniwersalne – np. aby uzbroić się w cierpliwość i dać pupilowi czas na odnalezienie się w nowej sytuacji. Ale o tym zaraz :)

Adopcja psa ze schroniska

*Nie wszystkie schroniska zgodzą się na wydanie psa do innego województwa. Jest to związane z późniejszymi problemami w kontrolowaniu warunków zwierzęcia.

Jak adoptować psa?

Poszukajcie w internecie schronisk dla zwierząt znajdujących się w Waszej okolicy. Możecie też przejrzeć placówki z całej Polski, jeśli jesteście gotowi na wycieczkę.

Często schroniska mają strony internetowe, na których publikują zdjęcia psiaków z ich krótkim opisem. Może już na tym etapie wpadnie Wam w oko pupil, którego bardzo chcielibyście poznać?

Odezwijcie się do wybranej organizacji i umówcie na spotkanie. Przygotujcie się też na kilka wizyt przedadopcyjnych w schronisku. Podczas nich psiak będzie miał czas, aby Wam zaufać, a Wy przekonacie się, czy to właśnie z nim chcecie wrócić do swoich czterech kątów.

Spójrzcie, ile trwa adopcja psa ze schroniska oraz ile zazwyczaj kosztuje.

Ile trwa adopcja psa ze schroniska?

Tak naprawdę o tym, ile trwa adopcja psa ze schroniska, zadecyduje… sam pupil.

Może zdarzyć się, że piesek w dobrym stanie psychicznym będzie po dwóch spotkaniach gotowy na nowy dom. Ale może być taka sytuacja, że Wasz przyszły przyjaciel będzie potrzebował czasu, aby zaufać. Jeśli poruszy Wasze serca, kilkukrotne odwiedziny nie powinny sprawić problemu :)

Z reguły procedury adopcyjne wyglądają następująco:

  • umawiacie spotkanie, na którym pracownik schroniska zada Wam szereg pytań, aby jak najlepiej dostosować charakter psa do Waszego trybu życia
  • zapoznajecie się z wybraną psiną na salce spotkań lub na spacerze
  • ponownie przyjeżdżacie do schroniska, aby wyprowadzić czworonoga na spacer – liczba koniecznych spotkań zależy od stanu psychicznego i fizycznego zwierzęcia
  • podpisujecie umowę adopcyjną i zabieracie pupila do domu
  • odbywa się kontrola poadopcyjna, podczas której odwiedzi Was pracownik schroniska i sprawdzi, czy spełniacie się w roli rodziców :) Taka wizyta może się odbyć jeszcze przed adopcją psa.

Zapoznajcie się z warunkami, jakie trzeba spełnić, aby adoptować psa oraz z pytaniami, które prawdopodobnie usłyszycie w trakcie.

adopcja psa

Jakie warunki trzeba spełnić, aby adoptować psa?

Warunki, które trzeba spełnić, aby adoptować psa, zostaną określone w umowie adopcyjnej. Są to zazwyczaj:

  • kastracja lub sterylizacja
  • zapewnienie wyżywienia, wody, schronienia, szczepień i regularnych wizyt u weterynarza
  • zobowiązanie do traktowania psiaka z szacunkiem
  • zakaz odsprzedania psa lub podarowania go w prezencie
  • zakaz umieszczenia pupila w kojcu, lub trzymania na łańcuchu
  • obowiązek odprowadzenia psa do schroniska, jeśli dalsza opieka nad nim nie będzie możliwa

Czy schronisko może nie wydać psa? Jak najbardziej. Gdy osoba jest niepełnoletnia, pod wpływem alkoholu, przejawia agresję lub odebrano jej wcześniej zwierzę przez złe traktowanie.

Pytania, które możecie usłyszeć podczas adopcji psa:

  • Czy jesteście przygotowani finansowo na opiekę nad pupilem?
  • Ile spacerów dziennie zapewnicie psu?
  • Czy wszyscy członkowie rodziny zgadzają się na adopcję?
  • Czy ktoś z rodziny jest uczulony na sierść psa?
  • Ile godzin dziennie psiak będzie przebywał sam?
  • Kto zaopiekuje się zwierzęciem podczas Waszego wyjazdu?

Ile kosztuje adopcja psa ze schroniska?

Adopcja psa ze schroniska oscyluje wokół 50-100 zł. Koszt jest zależny od tego, czy chcecie przygarnąć szczeniaka, dorosłego kundelka, psa rasowego czy w typie rasy.

Myśleliście, że psiaki ze schroniska wydawane są za darmo? Zasadniczo nie. Wierzymy, że koszty, które trzeba ponieść, minimalizują sytuacje, w których zwierzaki trafiają w nieproszone ręce. Ponadto wyobraźcie sobie, że placówka przez cały pobyt zwierzęcia (tygodnie, miesiące, lata) ponosiła koszty wyżywienia, opieki weterynaryjnej, często kastracji. Z tego punktu widzenia kilkadziesiąt złotych to pestka.

adopcja psa ze schroniska

Adopcja psa – na to trzeba się przygotować

Spotkaliście pieska, który skradł Wasze serca, przeszliście przez procedury adopcyjne, pupil jest gotowy na nowy dom. Co dalej? Dalej zaczyna się Wasza wielka przygoda, wzajemne poznawanie się, wzloty i upadki. Jakie upadki, przecież będzie super – pomyślicie. Niestety, nie zawsze.

Adopcja psa – na to się przygotujcie:

  • Psina po przyjeździe do nowego miejsca może być zagubiona i przestraszona. Nie wymuszajcie kontaktu, nie bierzcie pieska na ręce, nie podnoście głosu, gdy nabrudzi w mieszkaniu. Dajcie jej czas na zaklimatyzowanie się. Na pewno będzie wdzięczna za wygodne legowisko w ustronnym miejscu.
  • Psiak, który przebywał w schroniskowym boksie, może nie być nauczony czystości i brudzić w mieszkaniu. Bądźcie wyrozumiali i nauczcie go załatwiania na dworze.
  • Pupil może nie być nauczony zostawania samemu w domu. Gdy wyjdziecie do pracy, może uporczywie szczekać, a nawet niszczyć. To prawdopodobnie objawy lęku separacyjnego. Przeczytajcie nasz poradnik, skontaktujcie się z behawiorystą (wiele schronisk oferuje darmowe porady behawiorystyczne), bądźcie cierpliwi.

Miejcie na uwadze, że adoptowany zwierza ma swoją, może nawet bardzo tragiczną, przeszłość. Dlatego ofiarujcie mu mnóstwo wyrozumiałości, ciepła i miłości. Na pewno, gdy już Wam zaufa, odwzajemni Wasze uczucia :)

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.