Jak karać psa za złe zachowanie?

W ostatnich artykułach do głosu doszedł Pies. Oczywiście dał się poznać od najlepszej strony, jakby co najmniej był psiakiem idealnym! Jako jego przyjaciel wiem, że ma swoje za uszami i gdy robi coś złego, jestem zobowiązany mu to zakomunikować. Sprawdźcie, jak karać psa za złe zachowanie, aby wiedział, na co może sobie pozwolić, a na co nie, a przy tym Wasza relacja nie legła w gruzach.

Jak karać psa?

Powiem to na początku, aby nikomu z Was nie umknęło – nie karzemy psa przemocą ani krzykami! Tak popularna kiedyś teoria zakładająca zdominowanie czworonoga została dawno temu obalona, a powszechne stały się pozytywne metody szkolenia.

Wszelkie użycie siły, nawet jeśli będzie zdawało się Wam, że jest skuteczne, zrujnuje Waszą relację z pupilem. Czworonóg w najlepszym przypadku zacznie się Was bać, w najgorszym – będzie reagował na Was zębami – mój Człowiek bije mnie i krzyczy – muszę się przed nim bronić, jak tylko umiem. Ponadto spanikowany może niewłaściwie skojarzyć wymierzoną karę, a już na pewno nie zapamięta prawidłowego wzorca zachowań. Jak karać psa za złe zachowanie pozytywnymi metodami szkolenia? Jest na to wiele sposobów. Sprawdźcie.

Złe zachowanie psa, a może właściciela?

Teraz może się zdziwicie, a może nawet oburzycie – behawioryści propagujący pozytywne metody szkolenia są jednogłośni – złe zachowanie psa wynika z błędów popełnianych przez jego właściciela. Jesteś wściekły, że czworonóg pogryzł Ci nowe buty? W takim razie, dlaczego zostawiłeś je na wierzchu i nie zapewniłeś mu odpowiedniego zajęcia? Zastałeś kupę w przedpokoju? Dlaczego nie wyszedłeś z psiakiem, kiedy piszczał pod drzwiami? Pupil warknął na dziecko? Nie każ psa za znak ostrzegawczy. Naucz malucha, jak obchodzić się ze zwierzętami. Większości złych zachowań da się zapobiec.

Jednak co robić, jeśli to faktycznie psiak nie stosuje się do ustalonych zasad? Na przykład wskoczył na łóżko, mimo że wie, że mu nie wolno?

curology-pDsmoI5j3B8-unsplash_Easy-Resize-com.jpg

Sposoby na karanie psa

Przeczytajcie, jak karać psa za złe zachowanie pozytywnymi metodami szkolenia:

  • Przerwanie złego zachowania – zasygnalizujcie pupilowi, że to, co robi, jest niewłaściwe – krzyknijcie E-E!, EJ! lub NIE WOLNO! Takie nagłe podniesienie głosu powinno wybić psiaka z czynności, którą właśnie się zajmował – np. podczas wspólnej zabawy zaczął podgryzać. Nie podziałało? Przejdźcie do kolejnego punktu.
  • Izolacja – spokojnie zaprowadźcie psiaka do innego pomieszczenia, w którym będzie mógł pobyć sam. Zostawiając pupila, wydajcie komendę, którą będziecie używać przy każdym izolowaniu czworonoga. Pies domaga się natychmiastowego wypuszczenia – szczeka, drapie i piszczy? Możecie zrobić to dopiero, gdy się uspokoi.
  • Ignorowanie złego zachowania – inną metodą na ukaranie psa jest ignorowanie jego zachowania. Na przykład, gdy szczeniak wymusza podzielenie się jedzeniem – stoi pod stołem, wskakuje na Was, szczeka i drapie. Zignorujcie go. Gdy uświadomi sobie, że nie z Wami takie numery i położy się spokojnie obok, pochwalcie go.

conner-baker-F7m-YKqqBFQ-unsplash_Easy-Resize-com.jpg

Karcąc psa, musicie o tym pamiętać

Wiecie już, że przemoc to droga donikąd, znacie sposoby na karanie psa za złe zachowanie? Musicie jeszcze pamiętać o kilku zasadach:

  • Bądźcie konsekwentniostatnio wskoczyłem na kanapę i kazano mi zejść, teraz siedzę sobie wygodnie na sofie, a Człowiek mnie głaszcze. To jak jest, mogę tu być, czy nie? Niekonsekwencja to jedna z największych przeszkód w psiej edukacji.
  • Reagujcie od razu – pupil, który nasikał w mieszkaniu, nie będzie wiedział, za co kilka godzin później spotykają go nieprzyjemności. Reagujcie w tym samym momencie, w którym psiak nagina zasady.
  • Nagradzajcie psa za dobre zachowanie – możecie poczęstować go smaczkiem treningowym, pobawić się z nim chwilę, wydać komendę DOBRY PIES! lub pogłaskać go.
  • Zapobiegajcie – większości złych zachowań psiaka da się zapobiec. Jeśli macie niesfornego szczeniaka, pochowajcie przed nim wartościowe rzeczy i zapewnijcie mu rozrywkę, w którym da upust swojej nieposkromionej energii.

Nie radzicie sobie z wychowaniem pupila? Skorzystajcie z pomocy dobrego behawiorysty, który wszystko Wam wytłumaczy!

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.